Se första bilderna från Victoria, Daniel och prins Oscars resa i Italien.
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel har inlett sitt tre dagar långa besök i Italien. Paret lämnade ett kylslaget Stockholm under onsdagsmorgonen och landade några timmar senare i ett milt Rom. Som Svensk Damtidning tidigare berättat är prins Oscar med på resan, men prinsessan Estelle som går i förskola stannar hemma i Stockholm.
Victoria och Daniels första punkt på programmet var ett besök i italienska parlamentets Depurterakammare där de träffade talman Laura Bodrini.
– Det märks att de har längtat efter den här resan, säger vår reporter Ellen Myrgård Lindén som följer paret under resan.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.