Prinsessan Laurentien fortsätter sin kamp för att alla ska kunna läsa en bra bok. Hon har därför deltagit i Läskunnighetens dag den 8 september.
Under ett par dagar har nu prinsessan Laurentien varit med under Literacy Week i Amsterdam.
Men prinsessan har också pratat om vikten av att kunna läsa böcker på Läskunnighetens dag den 8 september på Ridderzaal i Haag.
Ni ser henne i Haag på bilden här ovan – i en läcker lila oufit.
I turkos klänning
Under Literacy Week i Amsterdam några dagar tidigare fick hon lyssna till världens längsta dikt och se prova på grupper som jobbade med kreativt skrivande.
Bilderna där prinsessan Laurentien bär en turkos klänning – ni ser dem här nedan – kommer från det tillfället.
Av Agneta Nisbeth
Foto: IBL
Läs även:
Prinsessan Laurentien besöker skola››
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.