Men paret har även tvingats gå igenom mycket prövande perioder. Svårast av allt var givetvis prinsessan Kates cancerbesked och den behandling som följde efteråt.
Trots att med- och motgångar verkar prinsparet av Wales lyckligtvis lika förälskade idag som när de sa "ja" till varandra för fjorton år sedan.
Prinsparet kommer fira bröllopsdagen i Skottland detta år.Foto: LEON NEAL/TT
Därför kommer de i år fira bröllopsdagen på ett väldigt speciellt sätt – nämligen genom att resa till Skottland, där de för första gången träffades och lärde känna varandra för tjugo år sedan. Det rapporterar flera brittiska medier.
William och Kate studerade ju nämligen tillsammans på St. Andrews universitet i Skottland 2005 och blev först goda vänner, för att sedan utveckla en romans.
William och Kate träffades när de studerade på universitetet ihop.Foto: TT
Det kommer givetvis bli en mycket speciell resa för prinsparet och förhoppningsvis får de möjlighet att tillbringa kvalitetstid med varandra.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.