Det är alla kungliga damers stora skräck. Och nu hände det!
Silvias succe – stor galakväll på slottet
Efter reklamen: Silvias succe – stor galakväll på slottet
Här har ni den – snackisen från den stora kungliga galafesten i Köpenhamn:
Drottning Silvia råkade pricka in exakt samma medelhavsblå nyans som drottning Margrethe.
Och bang! Där var klädkrocken ett faktum.
Hoppsan, vad hände här? Kungligheter brukar ju alltid stämma av sina klädval i förväg.
Fast det var ingen som hängde läpp för det, dessa turkosblå klänningar var ju så snygga: Drottning Silvias i siden med ultravackert fall. Och drottning Margrethes i tung sammet, med det fyrkantsringade dekolletaget, hennes favorit.
Margrethe matchade sin vackert uppsatta svinrygg med tiaran med briljanter och poire-pärlor. Medan drottning Silvia hade åkt från Stockholm (via Luxemburg) med det svårpackade stela Sofia-diademet. En oskattbar Bernadotte-klenod som inte får åka utrikes speciellt ofta.
Margrethe i sin snygga galafrisyr......och drottning Silvia i sitt paraddiadem.
Och sedan rullade middagen på i Riddarsalen på Christiansborgs slott i Köpenhamn, med en trerättersmeny skapad av drottning Margrethes hovkock Lars Schandorff:
Förrätten bestod av en timbal på pilgrimsmusslor och havskräftor, och pumpasåsen som serverades till var spetsad med ingefära.
Till huvudrätten bars det in fat med vild myskoxe från Grönland, som fick sällskap av grönsakstarteletter och en sås på vaktel och saltade gräslöksknoppar.
Drottning Margrethe med sina bordsherrar: Kung Carl Gustaf och kung Harald.
Och när alla sedan hade hunnit så långt som till vanilj- och mascarponemoussetårtan med kolakräm och mandelcrunch – ja då hade den där lite förargliga kungliga klädkrocken bleknat av helt.
Festligt och fullsatt i den vackra Riddarsalen på Christiansborgs slott i Köpenhamn.