Kronprins Haakons avklädda bild utan Mette-Marit väcker reaktioner

Kronprinsessan Mette-Marit och kronprins Haakon
TT
Kronprins Haakons avklädda bild väcker reaktioner.

Kronprins Haakon hade all anledning att fira i söndags. Han och resten av den norska befolkningen.

Fotbollsherrarna slog nämligen Italien med 4-1 och såg till att skicka laget till sitt första VM-slutspel sedan 1998.

Här återförenas kronprinsessan Victoria & kronprins Haakon!

Brand logo
Här återförenas kronprinsessan Victoria & kronprins Haakon!

Kronprins Haakons avklädda bild

Haakon och sonen prins Sverre Magnus var på plats på San Siro, arenan där den smått legendariska bragden ägde rum. Far och son fick också komma ner i omklädningsrummet, där de poserade på bild jämte mer eller mindre avklädda, glädjerusiga landslagsspelare.

– De kom förbi och sa grattis. De fick nog lite öl på sig. Någon kastade upp lite öl i luften. Jag tror att hans kostym ... Den behöver tvättas, så att säga, säger anfallaren Alexander Sørloth, till vardags i Atletico Madrid, till NRK.

Bodø/Glimt-stjärnan Patrick Berg uppskattade att ha kronprinsen och hans son under firandet.

– De fick vara med om den verkliga idrottens glädje och jag hoppas att de uppskattade det, säger Patrick.

Under Instagram-inlägget som det norska kungahuset lagt upp framgår det att många älskar att se kunglig representation i omklädningsrummet – och inlägget har fått över 14 000 gilla-markeringar.

Kronprins Haakon: "Det är väldigt imponerande"

Kronprinsen hade inte sällskap av hustrun kronprinsessan Mette-Marit. Hon kämpar på med sin kroniska lungsjukdom, som hindrar henne från att resa utomlands utom vid speciella tillfällen.

Men Haakon såg till att glädjas åt bådas vägnar.

– Jag tycker det är väldigt imponerande, och att vi kan vara stolta över det laget här, gång på gång. Och även här i Italien. Det var otroligt speciellt att vara en del av det, säger kronprinsen till NRK.