Ja, Christian har sannerligen stött på en hel del förändringar under det senaste året.
När hans far tog över den danska tronen i januari 2024 blev Christian därmed kronprins och först i tronföljden, vilket innebär att han hoppar in som regent när kung Frederik är bortrest.
Med detta innebär givetvis en betydligt större ansvar än tidigare, och den pågående militärutbildningen är en del av förberedelserna inför att en dag bli kung av Danmark.
Christian kommer en dag bli kung.Foto: Ida Marie Odgaard/TT
Tuffa utmaningen
Tre veckor har nu gått av den totalt fyra månader långa grundläggande militärutbildningen, och nu börjar det bli riktigt tufft för ungdomarna.
Enligt danska SE og HØR att de nu kommer behöva lära sig att sova i den frostiga vinterkylan.
I en intervju med tidningen berättar major Galsgaard-Olsen på Gardets husarregementes kasern om hur utbildningen kommer se ut framöver:
– Då måste de lära sig att sova ute, som vi kallar det. De måste lära sig fälttjänst, men det finns också en hel del teoretiska ämnen, de måste lära sig kortkunskaper och krigslagar, internationell lag och första hjälpen. Det blir i alla fall en lång kunskapsresa som de måste gå igenom och lära sig, säger major Galsgaard-Olsen till SE og HØR.