Kronprinsessan Mary var med och mindes ockupationen och passade på att titta närmare på en motorcykel från andra världskriget.
Efter födelsedagsfesten i Århus reste kronprinsessan Mary vidare till södra Jylland. I blyertsgrå filthatt och svart kappa deltog Mary i minnesstunden. Det är 75 år sedan Danmark ockuperades av Tyskland.
Mary tog chansen att titta närmare på en motorcykel med sidovagn som militärerna använde sig av förr i tiden.
Det var en rörd kronprinsessa som genomförde minneshögtiden för alla soldater som förlorat livet 1940.
Läs mer och se fler bilder från tillfället här>>>
Av Åsa Bönnelyche
Foto: All over press
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.