Kronprinsessan Victoria såg ut att komma direkt från genrepet av Let’s Dance när hon kom glidande genom köpcentret i sitt glammiga aftonfodral, på väg mot kvällens middag:
Glänsande siden – i syrenlila och grönt!
En partydress som lämnade ena axeln bar och som visade hennes starka och vältränade armar.

Vilken glamchock – det var bara discokulan som saknades!
Foto: Lise Åserud/TTBara några meter längre fram sprang Victoria och kronprins Haakon sedan in i ett dansande par, när de passerade den lokala baren med sitt entourage och sina säkerhetsvakter.
Victoria fyrade av sitt härligaste smajl mot paret – som stirrade tillbaka, helt häpet. De hade ju inte räknat med att få två kungligheter i publiken...

Hög charmfaktor på den dansen – och det mötet...
Foto: Lise Åserud/TT
På andra väggen visades VM-matchen mellan Spanien och Kroatien och kronprins Haakon kollade snabbt in vad det stod (5-0 till Spanien).
Foto: Lise Åserud/TTKronprinsessan Victoria i Kenya – med kronprins Haakon
Men för Victoria och Haakon väntade varken fotboll eller dans, utan en jobbmiddag som final på denna långa och intensiva dag. Den som började med flyg ut till kusten och en beachlunch vid Indiska Oceanen innan besöket fortsatte bland mangroveträden.

Victorias dag på beachen – se nya bilderna här!
Sedan var det flyg tillbaka till Nairobi på eftermiddagen, och förhoppningsvis en stunds vila innan det var dags att svida om till discoklänningen. Haakon matchade med slipsen.

Redo för kvällens jobbmiddag. Bakom skymtar ett av de dukade borden.
Foto: Lise Åserud/TTDet var FN:s utvecklingsprogram som var värdar även denna kväll och platsen var ett businesshotell i utkanten av stan:
En liten middag med bara 30 gäster vid de runda borden, bland dem flera nyckelpersoner från det kenyanska regeringskansliet och från den FN-gren som hjälper Kenya att tackla klimatkrisen.

Här festar Victoria med Haakon – se bilderna från nattens party!
Foto: TT