Kung Frederik och Mary söker hjälp utifrån – efter problemet i hemmet
Semestern börjar sakteliga lida mot sitt slut för den danska kungafamiljen som nyligen flyttade in på Gråsten slott, vilket traditionsenligt sker i slutet av sommaren.
När de sedan blir dags att återvända till Amalienborg för hösten och vintern kommer de att mötas av ett nytt ansikte.
Nu person välkomnas till kungahuset
För många innebär slutet av sommaren också slutet på semestern och en återgång till jobbet och vardagen. För andra är det precis tvärtom. Många av de sommarvikarier som har haft en anställning under semestermånaderna står efter sommaren utan jobb, och för dem öppnas nu en dörr.
På den danska sidan jobnet publicerades nyligen en jobbannons med titeln: "Kungahuset söker en skicklig och glad städassistent", detta skriver Billedbladet.
Ja, om du bor i eller kan tänka dig att flytta till Danmark finns nu en jobbmöjlighet på det kungliga residenset. Tjänsten premierar egenskaper som noggrannhet och gott humör!
– Vi söker en glad, ansvarsfull och engagerad medarbetare som kan vara en del av en ibland föränderlig vardag, skriver de i annonsen.
Den anställde kommer främst att behöva lösa problem kopplade till hushållssysslor. Arbetsuppgifterna omfattar städning, diskning, garderobsservice och iordningställande av gästrum. Körkort är också ett krav samt att man ska kunna säkerhetsgodkännas.
Får chansen att ta del av evenemang
Jobbannonsen omfattar inte bara Amalienborg utan också Kanslihuset i Fredensborg slott.
Den vars nya arbetsplats blir det kungliga slottet får, förutom att ta del av den kungliga miljön också delta i många av de evenemang som tar plats i kungahuset.
I kungahuset är det också viktigt att kunna samarbeta med de övriga 140 anställda inom verksamheten.
För den som får tjänsten som städassistent väntar alltså en något annorlunda arbetsplats än vad man kanske är van vid. I anställningen ingår också sjukförsäkring och grupplivförsäkring för att inte tala om massage- och fysioterapiprogram.
Det är inte utan att man blir lite sugen på att söka!
Foto: TT