Som vi berättat ska kungaparet resa till Sydkorea i vår – i helgen invigde de det nya Koreagalleriet i Stockholm.
Kung Carl Gustaf och drottning Silvia ses på bilden här nedan inviga det nya Koreagalleriet tillsammans med Sydkoreas kulturminister Choe Kwang Shik i helgen. Koreagalleriet ligger på Östasiatiska museet som i sin tur återfinns på Skeppsholmen i Stockholm.
Galleriet är resultatet av samarbetet mellan Korea Foundation och Östasiatiska museet och har som syfte att öka kunskapen om Koreas kultur och historia i Sverige, får vi veta på hovets hemsida.
Läs mer om dagen på hovets hemsida här››
Av Agneta Nisbeth
Foto: Stella Pictures och skärmdump hovets hemsida
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.