Det har varit en härlig helg i Sotji – kungaparet skrek sig hesa över OS-gulden.
Kung Carl Gustaf glädjeskrek så mycket att drottning Silvia svarade att hon nästan blivit döv… Men så var det också mycket att glädjas åt i helgen, i fråga om OS-medaljer. Sedan kungaparet anlände till OS i Ryssland förra veckan så har både damer och herrar i skidspåren lyckats ge Sverige två guld.
Heja Sverige!!
På hovets hemsida har kungaparet lagt ut följande meddelande och bilden ni ser precis ovan:
– Vi har haft tre intensiva dagar och fått se många fantastiska svenska insatser med härlig stämning på läktarna. Kronan på verket var självklart de två guldmedaljerna i stafett. Otrolig åkning!
På bilden här ser vi Marcus Hellner köra hem segern i herrstafetten tillsammans med Lars Nelson, Daniel Richarson och Johan Olsson.
Här ser vi en bild från hovets Facebook med kungaparet med våra guld-damer.
Av Agneta Nisbeth
Foto: All Over Press och kungahusets Facebooksida
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.