Kungaparets stora längtan avslöjad: "Idag drömmer vi oss bort"
Kungen och drottning Silvia jobbar fortfarande hårt trots att de sedan länge passerat pensionsåldern. De tar också sällan semester mitt under ett arbetsår, men på somrarna tar de långledighet på Sollidens slott på Öland. Och nu avslöjas deras stora längtan.
Kungaparets älskade sommarparadis
Sollidens slott har varit den svenska kungafamiljens sommarresidens i många år. Det byggdes redan år 1906, då till den dåvarande kronprinsessan Victoria.
Det är på slottet som kungen, drottning Silvia och resten av familjen får en paus från arbetet under sommarmånaderna.
– För kungafamiljen är Solliden ett hem snarare än ett slott. Det är där generationer har samlats, traditioner har formats och relationen mellan kungahuset och svenska folket blivit som mest personlig. Här tillbringar familjen sommardagar i trädgården, tar cykelturer på Ölands slingrande vägar och njuter av solen tillsammans – och tar sig helt enkelt tid till att vara mamma, pappa, barn och mor- och farföräldrar, långt från alla kungliga plikter, säger Svensk Damtidnings reporter Alex Hartelius och lägger till::
– Ett ställe att pusta ut, hämta energi och ladda inför ett nytt kungligt år.
Genom åren har vi fått se hur kronprinsessan Victorias födelsedag firas på slottet och hur kungafamiljen rör sig runt på ön och njuter av sommartiden. Kungligheterna uppskattar bland annat att gå på konserter, träna och köpa glass.
Trots att det kan kännas långt till sommaren när stora delar av landet är täckt av snö vet vi att kungaparets längtan är stor. Och nu får vi veta mer kring vad kungen och Silvia ser i fram emot när det kommer till sommaren på Öland.
Stora längtan: "Idag drömmer vi oss bort"
I ett inlägg på sociala medier får vi veta mer om trädgården som ringar in Sollidens slott. Personalen bjuder nämligen på ett somrigt klipp:
"Idag drömmer vi oss bort till sommaren och den magiska blomningen i vår holländska rosenträdgård 🌹 Den rosa rosen heter Royal Jubilee – ljuvligt doftande och blommar långt in på hösten ☀️", skriver Sollidens slott i ett inlägg på Instagram.
Även kungaparet älskar att gå runt slottet och njuta av det grönskande landskapet, och om fem månader är det dags igen.
Foto: TT, Instagram/Solliden slott
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
