Kungen blir utskälld – mitt framför ögonen på Silvia: "Tagen på sängen"
Att röra sig kring en kunglighet kan vara svårt – det finns ju en rad olika protokoller och oskrivna regler att förhålla sig till, och nerverna brukar vara påtagliga redan som det är.
Men det är inte alla som påverkas av stundens allvar. Nu berättar Christer Lindarw om ett oförglömligt möte med kungaparet – som slutade i en mindre utskällning.
Hovet: Det händer om du titulerar kungafamiljen fel
Man ska inte säga du, helst undvika selfies, och man får inte lämna matbordet innan kungen gjort det – ja, det gäller att du pluggat på innan du står öga mot öga med en medlem ur kungafamiljen.
Men faktum är att det inte är fullt så strikt. Det knepiga icke-du:andet, till exempel. Om du får besök av kronprinsessan är det korrekta att titulera henne som Ers Kungliga Höghet – och sedan gå över till kronprinsessan. Det räcker också med att du säger "kronprinsessan" om tillfället är mindre formellt.
Och skulle du snubbla på orden, är det inte hela världen. Svensk Damtidnings expert Helena Wiklund kontaktade hovet med frågan för ett par år sedan, som redde ut det hela:
Och vad händer om någon gör bort sig och råkar säga du?
– Då händer det ingenting! De som träffar kronprinsessan är ju glada och vänliga och behandlar henne på bästa sätt, konstaterade hovets Johan Tegel då.
Så titulerar du kungafamiljen – hela listan!
- Kungen – Formellt: Ers Majestät. Vännerna säger Kungen.
- Drottningen – Formellt: Ers Majestät. Mindre formellt: Drottningen.
- Kronprinsessan Victoria– Formellt: Ers Kungliga Höghet. Mindre formellt: Kronprinsessan.
- Prins Daniel – Ers Kungliga Höghet. Mindre formellt: Prinsen.
- Prins Carl Philip – Formellt: Ers Kungliga Höghet. Mindre formellt: Prinsen.
- Prinsessan Sofia – Formellt: Ers Kungliga Höghet. Mindre formellt: Prinsessan.
- Prinsessan Madeleine – Formellt: Ers Kungliga Höghet. Mindre formellt: Prinsessan.
Kungen utskälld – av kändismannen
Ja, kungafamiljen har ju glimten i ögat, och ställer aldrig till med några större scener. Inte ens den gången kungen nästan blev utskälld av en känd artist – Lasse Flinckman.
Dragshowartisten Lasse Flinckman gick bort 2016 endast 66 år gammal, och var en del av After Dark. Han stod Christer Lindarw oerhört nära, och det är just Lindarw som i SR:s Monarkerna berättar om ett oförglömligt minne med Flinckman, och kungen.
Tillställningen var prinsessan Birgittas 50-års dag, och efter en späckad dag var det dags för efterfest på Hamburger Börs i Stockholm. Alla var på plats, men kungligheterna dröjde och publiken såväl som After Dark-gänget började bli otåliga, berättar Lindarw och fortsätter:
– Precis då fick vi meddelandet om att alla hade kommit. Sen skulle vi upp och hälsa på alla kungligheterna efteråt – då höll jag på skämmas ihjäl för Lasse Flinckman. För när Lasse Flinckman tar kungen i hand, då säger han till kungen: ”Hur vore det om kungen kunde komma i tid nån gång?”
– Kungen blev så nervös och tagen på sängen, för det är väl ingen som säger så till honom. Så han bara: ”Jo, men det var bilarna, och det var lite sent, och det regnade” Och då brister Lasse ut i sitt stora mullriga skratt och bara avväpnar hela situationen, så att det blev ju bara kul!
Foto: TT