Kungens pinsamma situation – skulle köpa leksak till Carl Philip
Även i den svenska kungafamiljen är julen gåvornas högtid. Kungen och drottning Silvia är, som så många andra föräldrar, måna om att skämma bort sina barn med härliga julklappar och skapa en oförglömlig julafton hemma på Drottningholms slott.
Men för att magin ska vara där den 24 december krävs noggrann planering. Kungaparet är ofta ute i julruschen för att inhandla de sista klapparna och under åren har flera personer sett kungen och Silvia vandra runt bland hyllorna mitt i julhandeln.
– Jag vet att på min tid så reserverade kungen ofta i sin almanacka en eftermiddag, ganska god tid före jul, sen så gav dom sig ut i julhandeln med adjutant. Då hände det väl kanske att dom försökte klappa på porten dit dom skulle klockan 08.00 - 09.00 innan butikerna öppnade. Men det finns ju dom som har träffat på dom på NK:s vanliga butikstider liksom, säger hovets tidigare informationschef Elisabeth Tarras-Wahlberg i Monarkerna.
Kungen och Victoria på NK
Så sent som för någon vecka sedan kunde Svensk Damtidning avslöja att kungen och kronprinsessan Victoria tagit sig till NK i centrala Stockholm för att köpa julklappar, där de bland annat inhandlade en present till Silvia.
– Jag trodde de skoja när de sa att kungen var här, sa en expedit till Svensk Damtidning.
Missen med kungen i butiken
Och det finns även en rolig historia kopplad till kungens julshopping. När prins Carl Philip var liten var kungen inne på en leksaksaffär för att hitta något roligt till sin son, vilket ledde till en aningen pinsam situation framme vid kassan.
– Det finns en historia från way back när kungen var ute på Stor och liten, leksaksaffären som låg i gallerian i Stockholm, och skulle köpa ett tv-spel eller nånting till Carl Philip, säger kungaexperten Roger Lundgren i Monarkerna och fortsätter:
– Det var något med betalningen. Kungen hade inte leg med sig, men kungen behöver inte ha leg med sig. Han bakom kassan hade inte känt igen honom så adjutanten hade fått steppa in.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
