Prinsessorna kommer att leka hyfsat nära varandra.
Den 25 augusti 2014 stod det ett stort pressuppbåd utanför förskolan Äventyret i Djursholm. Anledningen? Prinsessan Estelle skulle börja förskolan och med vid inskolningen var kronprinsessan Victoria och prins Daniel.
– Vi har blivit rekommenderade den här förskolan av vänner och Estelle känner redan många av barnen som går här, sa Victoria innan den lilla trion försvann in genom dörrarna.
– Familjen bor kvar i London men eftersom de regelbundet vistas i Sverige så är det bra att prinsessan Leonore får den här erfarenheten. Sedan handlar det också om att Madeleine är väldigt mån om att barnen ska ha en stark anknytning till Sverige och det svenska språket.
I oktober 2016 bytte Estelle förskola. Valet föll på Montessoriförskolan Lilla Kvikkjokk på Kungliga Djurgården och bytet handlade, enligt hovet, om logistik. Och eftersom Leonores förskola ligger nära Hovstallet, som ju ligger nära Djurgården, så kommer de kungliga kusinerna alltså att leka hyfsat nära varandra.
För tre år sedan började Estelle på Ur & skur-förskolan Äventyret i Djursholm. Numera går prinsessan på Lilla Kvikkjokk på Djurgården.
Foto: IBL
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.