Madeleine i möte med Silvia om allvarliga situationen – bilderna stoppas
Drottning Silvia och prinsessan Madeleine är i en unik situation. Utöver att vara familj är de också kungliga kolleger, som jobbar sida vid sida.
Något som innebär att drottningen och prinsessan ibland träffas privat som mor och dotter, ibland över mötesbordet kring tunga frågor.
Silvia och Madeleine delar en särskild hjärtefråga, att hjälpa utsatta barn, något som dessvärre fortfarande kräver mycket arbete, ibland i stängda rum.
Silvia och Madeleine jobbar med krisen
26 år har gått sedan Silvia grundade World Childhood Foundation med ett tydligt syfte – att skydda barn mot sexuella övergrepp och exploatering.
Sedan dess har organisationen gjort enorm skillnad, där Childhood jobbar från gräsrotsnivå ända upp till FN, med över 2 000 projekt i 21 länder.
Silvias största önskan är att organisationen ska kunna läggas ner, men dessvärre ser verkligheten annorlunda ut – något som tynger drottningen.
– Vi måste se till att barn är säkra när de växer upp i en allt mer digital värld Den stora mängden material om sexuella övergrepp mot barn som cirkulerar på nätet är svår att förstå, sa drottning Silvia i sitt tal på World Childhood Foundations 25-årsjubileum i fjol.
Sedan 2021 är Madeleine vice hedersordförande för organisationen, men hon har varit engagerad mycket längre än så. Redan som 17-åring började prinsessan jobba vid sin mammas sida.
Något som bidrog till en del oro för mamma Silvia. Som drottningen själv sagt till Childhood:
– Som mamma var jag orolig att det skulle bli för tungt för henne, hon var så ung. Men hon ville göra det och hon har fortsatt. Hon är mycket intresserad, involverad och väl förberedd för framtiden inom Childhood. Det är rörande.
Madeleine kunde uppenbarligen hantera uppgiften. I dag är hon sin mammas högra hand, vilket innebär att de regelbundet träffas för att diskutera krisen som många barn befinner sig i.
Därför fotas inte Silvia och Madeleines möte
Under onsdagen hade Silvia och Madeleine ett styrelsemöte med just Childhood på slottet, ett av många samtal kring hur organisationen ska jobba med barn i en sårbar situation.
Det är ett möte som inte dokumenteras på bild, till skillnad från många andra kungliga uppdrag, här är i stället fullt fokus på att ta viktiga beslut.
I andra Childhood-sammanhang, som den årliga Childhood-galan, är det självklart att foton tas. Men här stoppas möjliga bilder helt enkelt av uppdragets natur.
Däremot kommer prinsessan Madeleine synas på söndag då hon ska vara på Gröna Lund med en annan organisation som ligger henne varmt om hjärtat, Min Stora Dag.
Foto: TT