En pappa som är kung, en mamma som är drottning och ett hem som är ett slott – visst låter det som en saga?
Men sanningen är att livet på Drottningholm inte bara var härligt. Efter alla år har Madeleine valt att berätta:
– Det saknade jag när jag var liten, säger Madeleine i den unika tv-intervjun.
Prinsessan Madeleine talar ut om barndomen
Samtliga kungabarn har vittnat om det – barndomen kantades av ensamhet, i alla fall när det kom till föräldrarna.
Kungen och drottningen hade ju fullt upp med att representera Sverige och var ofta ute på resande fot.
Kvar på slottet var barnen som i stället tydde sig till varandra. Storasyster Victoria tog på sig mammarollen:
– Sedan vi var små och mamma och pappa var borta mycket så har hon alltid varit den som tagit hand om oss. Hon hittade på lekar och var en väldigt bra storasyster, sa Madeleine till SVT 2004.

Utifrån tycks kungafamiljen alltid haft allt, men sanningen är att kungabarnens barndom var rätt ensam.
Elva år senare ställde hon upp i en unik tv-intervju, Skavlan. Där berättade hon mer om hur barndomen påverkat henne:
– Jag känner att jag vill ägna all min tid åt mina barn just nu för det saknade jag när jag var liten. Vår generation är mer delaktig i barnens uppfostran, speciellt fäderna.

2015 ställde prinsessan Madeleine upp i Skavlan och pratade om sitt barndom.
Drottning Silvia har ångest över det som hände Madeleine
Även Silvia har pratat om ångesten hon känt kring att hon och kungen inte fanns där för barnen helt när de var små.
Till Svenska Dagbladet har hon sagt att hon och kungen försökte ringa när de var borta och bära barnen när de kom hem på nätterna för att ge dem närhet.
Samtidigt har hon insett att det kanske inte var tillräckligt:
– Jag hoppas att jag alltid har varit en ganska bra mamma. Men det är ju först när barnen blir större som man får veta vad de egentligen tyckte.
Trots kungabarnens ibland ensamma barndom står de sina föräldrar nära. De är ju i den unika situationen att de inte bara är familj utan också kolleger.

Madeleines mammaliv – dolda kampen med minstingen Adrienne
Särskilt Madeleine och Silvia jobbar tätt ihop med Childhood vars hela syfte är att ge barn en trygg barndom.
Foto: TT