Madeleines och Chris sorgliga hemlighet ute – fanns inga misstankar: "Oväntat"
Sedan flytten hem till Sverige har prinsessan Madeleines och Chris O'Neills liv tagit sig en helvändning. De har gått från att hålla sig undan bland palmerna i Florida – till att befinna sig mitt i det kungliga strålkastarljuset i Stockholm.
Men nu har prinsessparet fattat ett dystert besked på ämnet – som sprids som en löpeld i utlandet.
Prinsessan Madeleines nya liv – efter kungens beslut
Ja, Madeleines och Chris helvändning har utan tvekan varit den senaste tidens stora kungliga snackis. Vi har sett paret på alltifrån statsbesök, galamiddag på slottet, kungens födelsedag och Nobel – så här ofta har vi aldrig sett prinsessparet förut.
Samtidigt vidhåller hovet att Madeleines officiella program är begränsat, och Chris är ju bara med som sin hustrus stöd – han har inga som helst kungliga plikter.
Just nu har Madeleine dessutom fullt fokus på sitt jobb med World Childhood Foundation, och sitt hudvårdsmärke minLen som snart lanseras. Det sistnämnda sker helt frånkopplat hennes kungliga roll – under namnet Madeleine Bernadotte. Och det här går ju hand i hand med kungens beslut att smalna av kungahuset:
– Det har öppnat upp för mig att kunna göra andra saker och jag har varit exalterad att testa på annat så som att skapa ett eget företag. Jag ser inte att det är ett problem att balansera båda delarna, har Madeleine själv sagt.
Prinsessan Madeleines och Chris O'Neills dystra beslut
Madeleines comeback ger alltså mycket att hurra åt – men det gäller att glädjas lagom. Nu har Madeleine och Chris fattat ett för omvärlden trist beslut: de kommer inte göra familjen sällskap på Polarpriset 2025.
Prisutdelningen äger rum i slutet av maj i Stockholm, och är en viktig och uppskattad dag för kungafamiljen. Det är ju kungen som delar ut priset – som i år bland annat går till Queen – och prinsessorna brukar bjuda på galaglam i världsklass på röda mattan.
I hovets officiella program står det dock klart att Madeleine och Chris nobbar årets fest, och de har inte givit någon förklaring till parets frånvaro. Det här är såklart dystra nyheter för alla kungafans, och det har redan spridits utomlands: tyska Gala gör till exempel stora rubriker på Madeleines och Chris vägran.
– Det här är såklart oerhört tråkigt. Madeleine missat Polarpriset ett par år nu på grund av avståndet till USA, och den här gången räknade jag faktiskt kallt med att både hon och Chris skulle dyka upp. Det är ju alltid härligt med lite extra kunglig glans på röda mattan – och Madeleine bidrar ju med det där lilla extra, säger Noréa Dahlskog, tf digital redaktör på Svensk Dam.
– Men vi får inte glömma att det här var helt otänkbart bara för ett år sedan. Man har minst sagt blivit bortskämd med Madeleine och Chris på sistone, och vill bara ha mer!
Foto: TT