Äntligen är Mary en riktig KRON-prinsessa! Se bilderna från hennes och Frederiks resa i Saudiarabien och Qatar.
Danska kronprinsparet har nu avslutat sitt långa besök i Saudiarabien och Qatar. Resan har framför allt handlat om att lyfta fram danska företag som är verksamma i regionen, men flitiga Mary hann med mer än så. Under torsdagen besökte hon bland annat Qatar Academy där hon fick en mycket speciell gåva. Mary anses ju vara en av de bäst klädda kungligheterna men skolbarnen tyckte att det var något som fattades hennes resegarderob, nämligen en kungakrona.
Under resan nåddes kronprinsparet av den glada nyheten att Victoria och Daniel fått sitt andra barn och Mary passade på att skicka en grattishälsning.
“Vi är så glada och har skickat våra varmaste gratulationer. Vi delar deras glädje och har följt dem under graviditeten” säger hon till Billed-Bladet.
Se fler bilder från kronprinsparets besök i galleriet.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.