Marys tårfyllda ord – öppnar upp om känsliga ämnet: ”Kärleken är värd sorgen”
Ända sedan januari 2024 när Frederik och Mary blev kung och drottning av Danmark har vi sett paret utföra allt fler officiella kungliga uppdrag.
Under alla år som Mary varit en offentlig person och del av den danska kungafamiljen har det varit tydligt att hon brinner för människor och gemenskap.
Drottningen har även blivit känd för hennes transparenta och inkluderande personlighet, och för att hon inte är rädd för att dela med sig av en mer känslosam sida.
Drottning Marys rörande ord om känslosamma ämnet: ”Sorg är kärlekens pris”
Under fredagen deltog den danska drottningen vid 25-årsjubileet för National Grief Center, där hon även höll ett känslosamt tal, rapporterar danska Billed-Bladet.
Drottningen inledde talet, som finns att se på Billed-Bladets hemsida, med att citera den bortgångne prästen och författaren Johannes Møllehave.
– ”Sorg är kärlekens pris”. Så sa prästen, författaren och föreläsaren Johannes Møllehave. Han sa också: ”Kärleken är värd sorgen”, inledde Mary och fortsatte:
– För även om det kan vara svårt att hitta mening i att förlora någon man älskar, finns det alltid mening i att älska den man har förlorat.
Mary fortsatte sedan med att öppna upp om sina egna, personliga erfarenheter av sorg, rapporterar Billed-Bladet.