Prinsessan Sofia har alltid varit en stor musikälskare och syns ofta i publiken på olika konserter.
I somras såg vi henne bland annat vid ett flertal tillfällen i den kungliga logen på Borgholms slottsruin tillsammans med vänner och familjemedlemmar.
Kungafamiljen njöt av musik från bland annat Veronica Maggio, Hov1 och Molly Sandén under semestern på Öland.

Sofia och Estelle hade otroligt kul på Molly Sandéns konsert på Öland i somras!
Foto: Mikael Fritzon/TTPrinsessan Sofias stora lycka – hjälpte till att dölja hemligheten
Om det är någon artist som är en riktig favorit hos Sofia så är det utan tvekan Molly Sandén!
Artisten och prinsessan är mycket goda vänner sedan flera år tillbaka. Vi alla minns ju att Molly och Danny Saucedo uppträdde på prinsparets bröllop 2015 med låten ”Från mig till dig”, som Sofia själv skrivit texten till.
Molly avslöjade i en intervju med Aftonbladet att Sofia hade frågat henne och Danny om de kunde uppträda på bröllopet via en gemensam vän, och att hela planeringen var ytterst hemlig.

Molly och Danny rörde alla till tårar under bröllopet.
Foto: Anders Wiklund/TT– Bara ett fåtal personer på hovet visste om det eftersom det skulle vara hemligt för Carl Philip. Inte ens mina föräldrar visste om det, berättade Molly för tidningen 2015.
– Sofia är väldigt musikintresserad och det tog ett par månader för låten att växa fram och för att få den att bli så personlig som möjlig med Sofias ord och känslor.
Molly beskriver bröllopssången som det finaste uppdraget hon någonsin fått.

Carl Philip var otroligt rörd över den magiska bröllopsgåvan från Sofia.
Foto: Anders Wiklund/TTPå söndagen avslöjade Molly de fantastiska nyheterna: Hon väntar barn med pojkvännen David Larsson!
Efter att artisten delat med sig av bilder på sin gravidmage på Instagram började kommentarerna hagla in. Mängder av vänner och artister har skickat varma grattishälsningar till paret.
Detta är givetvis även en stor lycka för Sofia, som dessutom har hjälp sin vän hålla graviditeten hemlig.
Vi såg vännerna tillsammans i december senast, under konserten "Jul i Vasastan" i Gustaf Vasa kyrka i Stockholm. Då var både Sofia och Carl Philip på plats och hälsade glatt på Molly som uppträdde.

Molly och prinsparet är goda vänner sedan flera år tillbaka.
Foto: Karin Törnblom/TTAlla tre såg väldigt glada ut att se varandra och man kan tänka sig att Sofia kände till graviditeten redan då. Om så är fallet så hjälpte prinsessan till med att hålla det hela hemligt!

Kram och grattis!
Foto: Karin Törnblom/TT