Gissa om vi svenskar kommer att sätta i oss många fastlagsbullar på fettisdagen… Eller, ja, inte precis alla. För i kungafamiljen finns det en som gärna avstår…

Inte kungens favoritbulle.
Det är nämligen så att bjuder du Hans Majestät konungen på en semla så kommer han garanterat att vänligt men bestämt tacka nej.

Semlor? Tack men nej tack säger kungen.

Detta avslöjade han för Svensk Damtidning när vi intervjuade honom och drottning Silvia i samband med att utställningen om den första Bernadottekungen Karl XIV Johan öppnade i somras.

Det var under den här intervjun som vi pratade om fastlagsbullar!
– Jag brukar aldrig svara på några frågor om vad jag gillar för maträtter, för då får jag bara den den rätten vart jag än kommer, sa kungen med glimten i ögat.
– Så skriv inte att jag älskar semlor. För det gör jag absolut INTE!

Kärt barn har många namn: Semla, fastlagsbulle eller hetvägg, som semlan brukar kallas när den äts tillsammans med varm mjölk.
Men för er andra semmelälskare så bjuder vi här på historien om den famösa semlan som bidrog till att vår svenske 1700-talskung Adolf Fredrik trillade av pinn på fettisdagen den 12 februari 1771. Men framför allt så framkallades Adolf Fredriks slaganfall av den enorma måltid, bestående av ostron, hummer, surkål och just hetvägg som han satte i sig den dagen.

Garanterat semmelfritt på Kungliga slottet, i alla fall om kungen får bestämma. Till kaffet brukar det bjudas på något så trevligt som gammeldags småkakor:

Minst tre sorter på kungens kaffebord!
Läs mer:
Oro efter kungens sjukdom! Hovet: Därför tvingades han ställa in
Stor bildspecial! 4 kungliga bröllopstårtor vi aldrig glömmer
Prins Carl Philip: ”Jag är kungen i köket”
Foto: TT, Stella Pictures, Helena Wiklund