Det blir en ny långresa för kronprinsessan Victoria och prins Daniel i början på året.
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel rivstartar det nya arbetsåret med en långresa till USA. Den 19 till 21 januari är det i San Francisco för att bland annat besöka företagen i Silicon Valley. Enligt hovets informationschef Margareta Thorgren åker kronprinsessan och prins Daniel till San Francisco på eget initiativ:
– De ska besöka ett antal företag med it-inriktning. Det är en studieresa som ska ge kronprinsessparet en möjlighet att förkovra sig i den branschen.
Kronprinsessan Victoria får sedan packa om väskan för en resa till minneshögtiden med anledning av 70-årsdagen av koncentrationslägret Auschwitz befrielse i Polen den 27 januari.
Av Liv Sander
Foto: Stella Pictures och All Over Press
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.