Prinsessan Estelle har varit ute och roat sig i helgen, klädd i pepitarutig kjol och kortärmad cashmerejumper.
En favoritlook som vi såg redan när hon fyllde elva. Enda skillnaden var att hovfrisören – eller kanske mamma själv – hade fäst upp hennes lugg med ett hårspänne i nacken.
Men det var en annan detalj som stack ut: Estelles signatur-accessoar handväskan!

Detta var Estelles andra besök på Kungliga Operan på bara ett halvår.
Foto: Markus Gårder/Kungliga OperanEstelle och väskorna har ju varit en följetong ända sedan hon var pytteliten: Redan när prins Oscar var baby tågade hon runt med en karamellrosa bag i handen.
Den rosa perioden verkar vara över, men kärleken till väskorna lever kvar, och helgens väska var liten, chic och cylinderformad i vad som ser ut att vara mocka.

Prinsessan Estelles väska.
Foto: Markus Gårder/Kungliga Operan
...och väskintresset har hängt med ända sedan hon var liten.
Foto: TTDet var Kungliga Operan som fick kungligt finbesök, och uppslutningen var rekordstor:
Tre prinsessor och hela fyra prinsar kom klivande uppför paradtrappan, med kronprinsessfamiljen i täten.
Småprinsarna Alexander och Gabriel var också på plats, tillsammans med mamma Sofia och pappa Carl Philip.
Ett förväntansfullt gäng som gjorde entré genom stora paradingången och inte genom den kungliga specialentrén på gaveln som de brukar.

Efter föreställningen i Rotundan fick hela kusingänget gå upp på scenen och träffa ensemblen.
Foto: Markus Gårder/Kungliga OperanPrinsessan Estelle på Kungliga Operan 2023
Det var urpremiären på Var är smörgåsen? som lockade, en opera för barn över fem år om pojke som inte är som alla andra – och med budskapet att det går bra att vara precis som man är. Ett budskap som ju är lika viktigt att höra för små och stora kungligheter.
Foto: Markus Gårder/Kungliga Operan, Linda Broström/Kungliga Hovstaterna, TT.