Nya bilderna som prins Daniel inte vill se – helt ursinnig: ”Fulaste man kan göra”
Prins Daniel är känd för sitt idrottsliga engagemang. När han växte upp hade han nära till både fotbollsplan och hockeyrink, vilket bidrog till hans vurmande för sport och insikten om vikten av att röra på sig.
Det är ingen hemlighet att Daniel är en hängiven supporter till AIK. Hjärtat bultar så starkt för klubben att han sett till att föra vidare supporterskapet till andra medlemmar i kungafamiljen, som exempelvis prinsessan Madeleines make Chris O'Neill.
Bara för några dagar sedan var de på plats på Hovet, redo att bevittna den rafflande och nervkittlande finalen mellan AIK och Djurgården – två klubbar som de flesta vet inte gillar varann.
Daniels beslut med familjen
Men det finns ytterligare en klubb som Daniel känner lite extra för. Brynäs IF, som just nu spelar SM-final mot Luleå Hockey, har blivit en självklar klubb för Daniel att heja på, dels för det nära avståndet till hemorten Ockelbo och dels för att han har familjekopplingar till klubben.
Brynässtjärnan Victor Söderström är nämligen gift med Daniels systerdotter Hedvig Blom Söderström, något som bidragit till att prinsens kärlek till den anrika klubben blivit allt starkare.
Därför var det inte helt chockerande att se Daniel, kronprinsessan Victoria, prinsessan Estelle och prins Oscar på läktaren under en av finalmatcherna, redo att heja fram Hedvigs älskade Victor.
Nya bilderna Daniel inte vill se
Men i senaste matchen blev det ingen succé. Brynäs föll med 6-2 och efteråt var Victor Söderström i det mindre smickrande rampljuset och fick en hel del kritik från motståndarhåll.
Luleå Linus Omark var nämligen rasande på Victor, som han tyckt gjort sig skyldig till en slewfoot på medspelaren Brian O’Neill, och att han borde ha stängts av resten av matchserien.
– Jag skulle bli förvånad om han inte stängs av. Det är bland det fulaste man kan göra på en ishockeyrink. Jag blev borta en halvsäsong på grund av det, sa Linus Omark till SVT Sport efter matchen.
Foto: TT