Oväntat! Här ska Victoria och Daniel fira nationaldagen

Kronprinsessan Victoria och prins Daniel vid firandet av nationaldagen
Glada beskedet från kronprinsessan Victoria och prins Daniel: De firar hos grannen!

Tre veckor kvar till nationaldagen 2025 – och kungafamiljen ligger redan i startgroparna inför årets maratonfirande: Högtidstalen ute i landet, kortegen genom Stockholm och ceremonierna på Skansen. Följt av nationaldagsfesten på Stockholms slott.

Och det är samma sak varje år: Alla är nyfikna på vilken landsända som drar vinstlotten och kan se fram emot kungligt besök.

Prins Daniel med kronprinsessan Victoria i rosa kappa och blommig klänning
Snart nationaldagen – ett säkert sommartecken.Foto: Karin Törnblom/TT

Vilken folkfest! Här firar Victoria och Daniel nationaldagen

Brand logo
Vilken folkfest! Här firar Victoria och Daniel nationaldagen

Kronprinsessan Victoria och prins Daniel – här firar de Nationaldagen 2025

Kungaparet ska till Nybro i Småland, det blev klart för flera veckor sedan. Men kronprinsessan Victoria och prins Daniel har sugit på karamellen. Fram tills nu. Och det visar sig att de får rekordnära i år:

Kronprinsessparet firar på pelousen: Den berömda gräsmattan i Hagaparken som ligger granne med Haga slott.

Kronprinsessan Victoria, prins Daniel, prins Oscar och prinsessan Estelle utanför Haga slott på nationaldagen 2021
Nationaldagen 2021: Hela familjen på trappan till Haga slott.Foto: Linda Broström/Kungliga Hovstaterna

Det blir ett traditionsenligt jättekalas i regi av hovet, Solna stad och Kungliga Operan, som utlovar en storslagen musikalisk fest i Hagaparkens försommargrönska:

– Ta med vänner och familj till parken nedanför Koppartälten – och fira med allsång, dans, musik och picknick i det gröna, skriver Kungliga slotten på sin hemsida.

Det blir folkfest – precis som när Victoria och Daniel firade nationaldagen i Hagaparken 2019.Jessica Gow/TT

GRATTIS SVERIGE! Här öppnar Victoria slottet – Estelle & Oscar stjäl showen

Brand logo
GRATTIS SVERIGE! Här öppnar Victoria slottet – Estelle & Oscar stjäl showen

Det blir aktiviteter för hela familjen mellan kl. 11.00 och 16.00. Klockan 14.00 börjar programmet på scenen och dirigent för 2025 års Hagakonsert blir Sergej Bolkhovets.

Foto: TT.

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.