Pernilla säger det förbjudna i SVT:s sändning – blir tillrättavisad
Tisdag igen och ännu en sändning av Allsång på Skansen med Pernilla Wahlgren i spetsen.
Och nu gäller det att toppa förra veckans sändning då Adaam & Greekazo, Victor Leksell, Charlotte Perrelli, Emmalisa Hallander, Magnus Carlsson och Kikki Danielsson var på scen.
Och så gäller det för Pernilla att hålla tungan rätt i mun. Förra veckan råkade hon nämligen bjuda på en felsägning som regissören Edward Af Sillén upptäckte, och tog till Instagram för att offentligt sprida den roliga stunden!
Nu pekas Pernilla Wahlgren ut på Instagram
Instagram kryllar av klipp från Allsång på Skansen, och efter varje tisdag är Pernilla snabb med att lägga upp roliga ögonblick på sitt eget konto.
Minnet av förra tisdagens sändning verkar leva med henne länge. Under torsdagen publicerade hon ett par minnen från senaste avsnittet av Allsång på Skansen.
Ett av dessa minnen var ett klipp på Pernilla som Edward Af Sillén filmade från sin plats framför tv:n. Han visar när Pernilla presenterar kvällens sista överraskning – och sa ett stort fel!
Pernilla Wahlgrens felsägning
Efter sitt sista uppträdande för kvällen så pratar Pernilla om sin tid i Melodifestivalen, hon vann dock inte den gången hon deltog. Det var det någon annan som gjorde: Kikki Danielsson.
Kikki vann 1985 med låten Bra vibrationer. Hon representerade Sverige i Eurovision Song Contest samma år i Göteborg och kom på tredje plats. När Pernilla ska kalla in stjärnan på scen råkar hon dock göra det "förbjudna" – och säga fel årtal!
Ja, plötsligt gör hon Kikki till 149 år gammal:
"Här är hon, vinnaren av Melodifestivalen 1905!" ropar Pernilla Wahlgren glatt och sträcker ut handen mot Kikki, som kliver ut på scenen för att ta emot jubel.
Edward Af Sillén delar skämtsamt med sig av händelsen framför alla sina följare på Instagram:
"Så jävla pigg för att vara 149 år gammal!" säger Edward i videon, och Pernilla var snabb med att återpublicera storyn i god anda.
Det är ju fantastiskt att Pernilla har självdistans att kunna skämta om sitt lilla snedsteg!
Foto: TT