I går avgjordes det vem som fick ta emot Gastronomiska akademiens guldmedalj i Svenska Mässan i Göteborg.
Oj, vad det osade hett i kampen om den åtråvärda titeln, Årets kock. Prins Carl Philip gratulerade vinnaren Thomas Sjögren.
Kock-SM är landets främsta tävling för kockar. I årets tävling är det åtta kockar som tävlar om den åtråvärda guldmedaljen.
I köket på Gothia Tower i Göteborg fanns vår egen matintresserade prins. Han satt i juryn och smakade på de två rätterna som serverades.
På 4 timmar och 10 minuter lagade deltagarna två rätter som presenterades för den stjärnspäckade kockjuryn prins Carl Philip medverkar.
Av: Åsa Bönnelyche
Foto IBL
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.