Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Prins Daniel erkänner efter alla år: "Vi kämpar verkligen"

15 sep, 2025, 13:00
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel
TT
Prins Daniel berättar nu sanningen om kampen som han och kronprinsessan Victoria utkämpar.
Annons

Prins Daniel och kronprinsessan Victoria grundade Generation Pep 2016 för att de kände en gemensam oro kring Sveriges unga pojkar och flickar. Tanken var att se till att barn och ungdomar rörde på sig i större utsträckning.

Exklusiv intervju! Prins Daniel om livspusslet: ”Stor respekt” Brand logo
Exklusiv intervju! Prins Daniel om livspusslet: ”Stor respekt”

Prins Daniel erkänner: "Vi kämpar verkligen"

I söndags ägde prins Daniels lopp rum i Hagaparken i Stockholm, allt i Generation Peps regi. Prinsen var där och hejade på löparna, men under glädjen och engagemanget döljer sig den där oron. Trots att Generation Pep har funnits i nio år har trenden inte vänt.

Annons
Prins Daniel
Svensk Damtidning

– Vi vet att endast två av tio barn och unga rör på sig tillräckligt mycket varje dag. Det är väl det faktum att det ser så illa ut som får mig engagerad, säger Daniel till Svenska Dagbladet.

– Vi kämpar ju verkligen mot starka krafter, sociala medier, alla som vill sälja godis och skräpmat.

Prins Daniel: "Det är inte lätt alla gånger"

När Svensk Dams utsända reporter Emma Granstedt fick sig en pratstund med Daniel berättade han mer om strategier som Generation Pep använder sig av för att få till en förändring.

Annons
Här tjuvstartar prins Daniel Victoriafirandet!Brand logo
Här tjuvstartar prins Daniel Victoriafirandet!

– Vi vänder oss framförallt till föräldrar och det handlar ju om att vi föräldrar ska göra vad vi kan för att ge barn och unga de bästa förutsättningarna för att leva ett aktivt och hälsosamt liv. Det är ju inte så lätt alla gånger, det vet man ju. Med skärmtid och sociala medier, frestelsen och lockelsen i att bara sitta och konsumera istället för att själva vara ute och producera lek och bra livsstil, säger prins Daniel.

Annons