Prins Daniel satsar stort på att få landets barn och unga att röra på sig mer. I en ny intervju framhåller han OS-atleterna som förebilder.
Prins Daniel lanserade under Almedalen sitt och kronprinsessans nya intiativ Gen-Pep, kort för Generation Pepp, som ska sprida kunskap och engagemang kring barn och ungdomars hälsa. I en intervju som publicerats på Gen-Pep:s hemsida hyllar nu prinsen de svenska OS-atleterna som förebilder.
– Ser man på OS tycker jag det handlar det mycket om att roas – världens främsta atleter gör upp om medaljerna och vi får sitta och titta på – det är fantastisk, men det kan också inspirera den yngre generationen att hålla på med sport, säger han till Carolina Klüft som intervjuar.
Prinsen ger också sina bästa tips för att komma igång med vardagsmotionen.
– Framför allt så är det enkla saker som att ta en promenad eller att man tar cykeln. När det gäller barn handlar det om att få ut dem. Det är där ute i parken eller i skogen man rör sig som barn.
– Att försöka få till en halvtimme fysisk aktivitet som vuxen och en timmes som barn är otroligt värdefullt.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.