Hjärt-Lungfondens Stora Forskningsanslag delades ut av prins Daniel under tisdagen – nu kan semestern börja.
Hjärt-Lungfondens Stora Forskningsanslag är på 15 miljoner kronor och det delades ut av prins Daniel under tisdagen i Bernadottebiblioteket på Kungliga slottet. Och det var inte vilken vardag som helst för prinsen, det var ju ändå hans kronprinsessan Victorias bröllopsdag.
Semester
Men nu finns inga programpunkter inskrivna i den kungliga kalender på hovets hemsida på ett tag – nu väntar semester för kronprinsessparet och deras dotter, prinsessan Estelle.
– Personligen har jag altid varit intresserad av hälsa, sa prinsen bland annat.
Här kan ni se en film från dagen – med prins Daniels tal››
Av Agneta Nisbeth
Foto: Stella Pictures
Läs även:
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.