Prins Daniel och Jonas Bergström minglade på societetsbröllopet
Brudgummen är son till Expressens huvudägare Carl Johan Bonnier. 200 gäster firade brudparet, skålade, lyssnade till alla fina tal och dansade loss i den varma sommarkvällen i tältet på familjen Bonniers Nedre Manilla.
Prinsessan Madeleines exfästman, Jonas Bergström, kom till vigseln i kyrkan med sin hustru Stephanie, född af Klercker.
Läs mer: Victorias favorit i repris under VM-firandet på slottet
Inga spänningar verkar finnas kvar. Prins Daniel och Jonas hade trevligt och pratade mycket under kvällen. Båda är ju sportintresserade, så något av alla samtalsämnen berörde säkerligen fotboll som de har som en gemensam nämnare. Jonas Bergström var själv en gång i tiden en mycket lovande fotbollsspelare och prins Daniel gillar ju att titta på favoritlaget AIK.
Läs mer: Exklusiva bilder! Victoria och Daniel på societetsbröllop
Foto: Patrik C Österberg
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.