Prins Harry är nu åter i Afghanistan

För några dagar sedan anlände prins Harry till Afghanistan och Camp Bastion för att starta en ny tjänstgöring som helikopterpilot i det krigsdrabbade landet.

Prins Harry befinner sig åter i Afghanistan – så nu börjar allvaret på riktigt för den festglada prinsen. Harry ska tjänstgöra som helikopterpilot i sin Apache Squadron som i sin tur ska ge support till International Security Assistance Force (ISAF) och Afghan National Security Force (ANSF) i Helmand provinsen i Afghanistan.

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

Få nyhetsbrev med massor av tips på rolig läsning, spännande nyheter inom kungligt och nöje, repotage och mycket mer till din e-post varje vecka. Nyhetsbrevet är helt gratis!

Ja tack. Jag vill ta emot marknadsföring från Aller Media i form av nyhetsbrev och specifika erbjudanden baserade på profilering. För mer information se Aller Medias integritetspolicy.

Vi ser här prinsen på Camp Bastion.

Festen är över för prins Harry – nu väntar allvaret på riktigt.

Av Agneta Nisbeth

Foto. Stella Pictures

Läs även:

Nu har Harry lagt skandalbilderna bakom sig››

Prins Harry i blåsväder – nakenbilderna var äkta›› 

Prins Harry hade kul i Vegas››

 

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.