I en ny film kan vi se prins Carl Philip klättra upp i masten under seglingstävlingarna i Spanien med Volvo Ocean Race.
Prins Carl Philip säger själv att det är både spännande och kul att vara med om tävlingarna vid vattnen utanför Alicante i en film från tävlingarna i Volvo Ocean Race som ni kan se via länk nedan. Prins Carl Philip ses på bilden nedan ombord på svenska Team SCA som tävlar med en helt kvinnlig besättning.
Tummen upp för prinsen!
I filmen från Volvo Ocean Race kallas Carl Philip för äventyrsprinsen.
För första gången i tävlingens historia tävlar samtliga lag i exakt likadana båtar som är en ny båttyp kallad Volvo Ocean 65, får vi veta via hovets hemsida.
Carl Philip uppe i toppen.
Av Agneta Nisbeth
Foto: Prins Carl Philip och Stella Pictures
Se filmer med prinsen här:
httpv://www.youtube.com/watch?v=IraNVxRuaZw
httpv://www.youtube.com/watch?v=1DTmBN3cufs
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.