Prinsens skor väcker uppmärksamhet – udda valet på familjefotograferingen
Julen är officiellt över men runt om i Europas kungahus lyser granar och stjärnor fortfarande starkt. För kungligheterna i Luxemburg blev det ett litet och intimt firande.
Så firades julen i Luxemburg
Storhertig Henri och storhertiginnan Maria Teresa bjöd in sina allra närmsta till Bergs slott, en mysig sammankomst som Maria Teresa valde att dela med sig av på Instagram.
Ja, även om den var intim har ju faktiskt familjen utökats på senaste tiden. I oktober meddelades det att prinsessan Alexandra och hennes make Nicolas fått en son, vilket gjorde Maria Teresa till mormor för nionde gången.
– Vilken stor glädje för min man och mig att välkomna vårt nionde barnbarn!, skrev Henri och Maria Teresa i ett inlägg på Instagram i slutet av oktober.
Prinsens skor fångar uppmärksamheten
Däremot var varken Alexandra eller maken Nicolas på plats. De valde istället att fira på annat håll, med tanke på deras ettåring och den nya fyra månader gamla bebisen.
Men det hindrade inte familjen från att ta ett traditionsenligt familjefoto. På plats var storhertigparet med prins Félix, prinsessan Claire, deras tre barn Amalia, Liam och Baltazar samt prins Louis med sönerna Gabriel och Noah. Även Louis yngre bror prins Sébastien, 33, var på plats – och hans val av skor fångade många blickar.
Han var nämligen ordentlig julmys-klädd i ett par lekfulla ”Piff och Puff”-tofflor. Så härligt att se att barnasinnet finns kvar även hon de vuxna kungligheterna!
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
