Prinsessan blev änka i juni – nu har hon fött en son
I juni i år kom det oväntade beskedet. Harald von Hohenzollern av Tyskland hade avlidit efter ett plötsligt hjärtstopp. Hans fru delade den tragiska nyheten på Instagram där hon berättade om sorgen. Prinsen blev 63 år och efterlevande är hans fru och deras ofödda son.
Prinsessan pausade sin poliska karriär
Prinsessan Josefa av Hohenzollern träffade Harald von Hohenzollern 2023 i Stuttgart. Paret gifte sig ett år senare.
I början av sommaren drabbades Harald av ett plötsligt hjärtstopp när han skulle sätta sig i sin bil. Alla försök till att återuppliva prinsen misslyckades. Josefa delade med sig av den hjärtskärande nyheten på Instagram.
När hennes make dog var Josefa i full färd med att kandidera till borgmästare i Leonberg. Det plötsliga dödsfallet gjorde att prinsessan tillfälligt pausade sina politiska åtaganden.
Efter en tids frånvaro återvände hon till sitt kampanjande. Förutom sorgen över sin nyss bortgångne make, var hon dessutom höggravid.
Prinsessan blivit mamma
I helgen kom Josefa och Haralds son Leopold till världen. Prinsessan visar upp den nyfödda sonen i ett inlägg på Instagram:
– Idag klockan 0:47 såg vår son Leopold världens ljus.Vi är överlyckliga, tacksamma - och bara överväldigade av denna lilla solstråle. ☀️ Så liten människa - och ändå redan det största ljuset i mitt liv. Vi har det bra. Välkommen baby Leopold ❤️, skriver prinsessan.
Josefa meddelar också att hon snart ska återgå till sitt kampanjande som borgmästare, men att hon först behöver lite tid med den lilla.
– Så fort Leopold och jag har lekt lite kommer jag också vara på väg igen personligen - i samtal, på plats, och förstås på dörrtrapporna.För att politik börjar med att lyssna, skriver hon.
Foto: Instagram/josefa.vhohenzollern