Prinsessan Christinas ord om svåra tiden: "Rädsla"

Nu har prinsessan Christina öppnat upp om den svåra tiden.

Prinsessan Christina är den yngsta av Hagasessorna som länge har engagerat sig för människor som har det svårt.

Nu har hon uppmärksammats för sitt viktiga arbete, och samtidigt öppnat upp om en svår tid.

Kungen hyllas: ”Supertrendig” • Prinsessan gör Nobeldebut • Christina får ta emot fint pris – 3 kungliga snackisar vecka 48!

Brand logo
Kungen hyllas: ”Supertrendig” • Prinsessan gör Nobeldebut • Christina får ta emot fint pris – 3 kungliga snackisar vecka 48!

Prinsessan Christinas ord om svåra tiden

Många känner prinsessan Christina som en av Hagasessorna och storasyster till kung Carl XVI Gustaf.

Men Christina har också utmärkt sig för sitt stora engagemang inom välgörenhet, där hon arbetat tillsammans med organisationer som hjälper människor som har det svårt.

Under många år var Christina engagerad i Svensk Röda Korset – där hon både var ordförande och vice ordförande. Under samma period var hon också vice ordförande för Noaks Ark – och det är arbetet där som hon nu har prisats för.

Noaks Ark bildades i mitten av 1980-talet för att stötta de som drabbats av hiv och aids. Hiv är ett virus som angriper immunförsvaret och under 1980-talet och början av 1990-talet fanns det inga hjälpmedel som kunde stoppa viruset.

Sedan 2016 har föreningen delat ut priset Guldarken till en person som varit engagerad i arbetet för att uppmärksamma och avstigmatisera hiv och aids – och i år gick priset till ingen mindre än Christina.

Nu har hon öppnat upp om hur det var att ta emot priset – och den svåra tiden när hon arbete med Noaks ark.

"Rädsla"

I söndagens Nyhetsmorgon intervjuas prinsessan Christina av Jenny Alversjö – och där berättade Christina om känslan när hon fick reda på att hon skulle få årets pris.

– Det kom som en överraskning, verkligen. Och med att det var ett tag sedan jag var aktivt engagerad i det här. Minnena bara störtade över en, berättar Christina.

Prinsessan Christina i Nyhetsmorgon
I Nyhetsmorgon berättade Christina om den svåra tiden när hon arbetade med Noaks ark. Foto:Skärmdump/TV4 Play

Christina minns tillbaka på den svåra tiden under 1980- och 1990-talet med blandade känslor.

– Intressanta och spännande men också frustrerande.

– Vad var det som var frustrerande?, frågar Jenny Alversjö.

– Framför allt den okunnighet och rädsla som folk visade. Stigmatiseringen kring dem som blev sjuka och de många som dog. Unga människor, det kändes svårt, berättar Christina.

Idag har hiv blivit behandlingsbart genom bromsmediciner – men arbetet fortsätter framåt. Och vilken insats Christina har gjort!

Foto: TT/TV4 Play

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.