Det börjar dra ihop sig för prinsessan Cristina som ska upp i rätten på lördag.
I natt sov infanta Cristina i Barcelona. I förrgår tog hon ett plan från Genève till Barcelona för att förbereda sitt uttalande inför domaren Castro på lördag, den 8 februari. Det handlar förstås om ärendet Noos. Snaran dras åt allt mer. Misstankarna är starka att även hon är involverade i maken Iñaki Urdangarins korruptionsskandal, som hela världen rapporterat om i flera månader.
Cristina är i Barcelona för att träffa sina advokater. Under dessa dagar kommer agendan att fokusera på prinsessan Cristinas försvar. Enligt uppgift kommer prinsessan bara att svara på frågor från domaren.
Av Åsa Bönnelyche
Foto: Stella Pictures
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.