Prinsessan Sofia om nya mammalivet – med fyra barn: "Tid och tålamod"
2025 har varit ett hektiskt år för kungafamiljen – som ju till och med blev en medlem rikare i år.
Ja, det har 10 månader sedan prinsessan Ines kom till världen, och i SVT:s rykande färska Året med kungafamiljen berättar prinsessan Sofia om den första tiden hemma.
Prinsessan Sofia dyker upp i SVT – mitt under mammaledigheten
Året med kungafamiljen sänds som vanligt ett par dagar innan jul, och den 21:a december går programmet att kika på på SVT Play, och sänds klockan 20:00 på SVT1 samma dag.
Vi har fått en smygtitt på det späckade programmet – som är en riktig godispåse för alla som älskar kungligt där ute.
Prinsessan Sofia, som i år blivit fyrabarnsmamma och således varit på mammaledighet, syns till och med på ett av hennes sällsynta uppdrag i år. Och så får vi ju såklart se några glimtar inifrån Drottningholms slottskyrka, där lilla Ines döptes i somras.
Prinsessan Sofias ord om första tiden med Ines
Intervjun med prinsessan Sofia gjordes i september, när hon var på plats för att fira hennes älskade Project Playground som fyller femton år.
Tillsammans med prins Carl Philip dök hon upp på Toy Museum i Stockholm, där alla PPG-vänner samlats för att fira årets femtonåring. I SVT:s intervju berättar prinsessan Sofia stolt om den skillnad man gjort under sina femton aktiva år, men också om hur mycket arbete det varit – något hon kanske inte var beredd på.
Och så ställer ju såklart Sara Bull också en fråga om kungafamiljens nyaste medlem, prinsessan Ines:
– Just nu har jag vår fjärde lilla bebis hemma, vilket är jättehärligt. Det gäller ju att kalibrera in den här fjärde lilla individen i en familj med fyra barn och det ger jag både tid och tålamod till, för att det ska ju vara så sen för resten av våra liv. Och det är helt fantastiskt! svarar Sofia i Året med kungafamiljen.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
