Så blir kungliga superåret 2026 – detaljerna som sticker ut

Nästa år väntar ett kungligt superår där hela Sverige får vara med och fira kungens 80-årsdag och kungaparets guldbröllop – ett jubileumsår som speglar ett livslångt engagemang, en kärlek som började med ett ”klick” och en familj som fortsatt står i centrum för landets gemenskap.

När 2025 går mot sitt slut och vintermörkret sakta ger vika för ett nytt år, väntar Sverige på något alldeles särskilt. Ett år som inte bara handlar om firande, utan om historia, sammanhållning och kärlek. År 2026 blir ett kungligt superår av rang – ett år då hela landet får anledning att stanna upp och minnas, hylla och glädjas åt kungaparets underbara resa genom livet.

Tillbakablick: Här gifter sig kungen och Silvia 1976 – se magiska kärleksfesten!

Brand logo
Tillbakablick: Här gifter sig kungen och Silvia 1976 – se magiska kärleksfesten!

Kung Carl XVI Gustaf fyller 80 – en milstolpe i ett liv som i över 50 år präglats av pliktkänsla, ansvar och närvaro. Under sin tid på tronen har han varit en trygg röst genom tragedier, sorger och historiska händelser, men också en samlande kraft i stunder av hopp och gemensam glädje.

Och som om det inte vore nog firar kungaparet femtio år som gifta. Det innebär också att drottning Silvia firar sitt femtionde år som Sveriges drottning. I fem decennier har hon förgyllt världen med sitt engagemang, värme och omtanke, sida vid sida med kungen genom livets olika skeenden.

Redan nu förbereder sig hovet inför nästa års stora kungliga jubileer. Kungens 80-årsfirande väntas pågå i flera dagar och inför den storslagna folkfesten krävs noggrann planering av hela säkerhetsapparaten. En höjdpunkt blir kortegen genom Stockholm, där tusentals människor väntas samlas längs gatorna för att hylla kungen på hans stora dag.

Samtidigt tar man höjd för Silvias 50 år som Sveriges drottning och det kungliga guldbröllop som äger rum bara några veckor senare.

Drottning Silvia och kungen
Nästa år firar kungen och drottning Silvia 50 år som gifta – samtidigt som kungen fyller 80 år!Jonas Ekströmer/TT

Kungens kärleksord om Silvia

Deras första möte är väldokumenterat. Under sommar-OS i München 1972 satt den dåvarande kronprinsen på VIP-läktaren och spanade in värdinnan, Silvia Sommerlath, med sin kikare. Han blev så tagen av hennes skönhet och utstrålning att han via sin adjutant bjöd in Silvia till en privat familjemiddag.

Fyra år senare stod de där framför altaret, som man och hustru. Under lika många år hade relationen varit hemlig. Silvia har själv berättat att hemlighetsmakeriet berodde på att hon skulle hinna anpassa sig till den svenska kulturen och lära sig så mycket som möjligt av Sverige: vad det innebar att vara drottning och vad som förväntades av henne.

Silvia kunde heller ingen svenska. När förlovningen offentliggjordes fick kungen därför hjälpa henne med att tackla journalisternas frågor. Men kärleken talade sitt eget tydliga språk. Sittandes i den gröna soffan i prinsessan Sibyllas våning berättade kungen att det ”bara sa klick” när han såg Silvia för första gången. Mer behövde inte sägas.

– Då var det något som sa, som man alltid säger, ”klick” och sedan dess har det sagt ”klick” hela tiden.

Drottning Silvia och kungen
Kungen och drottning Silvia gifte sig 1976.Lennart Nilsson/TT

Silvias resa som drottning

När Silvia gled in i Storkyrkan den 19 juni 1976, bar hon en elegant klänning i elfenbensvit sidenduchesse från huset Dior. Romantiken var stark, men nervositeten ännu starkare. Eftersom hon inte behärskade språket så bra, var hon rädd att hon inte skulle komma ihåg kungens alla namn när det väl var dags att avge sina löften.

– Det var det enda jag kunde tänka på, hans namn, Carl Gustaf Folke Hubertus. Jag pratade inte så bra svenska då, och jag bara tänkte hur jag skulle memorera alla hans vackra namn. Men det gick ju bra!

Från den dagen i Storkyrkan har de varit varandras stöttepelare, arbetat stenhårt för att representera det svenska kungahuset, lyft viktiga frågor och för många varit en symbol för trygghet.

De har välkomnat tre barn och nio barnbarn, sett nya generationer ta plats och samtidigt fortsatt sitt outtröttliga engagemang. Drottningens arbete för barn och utsatta genom World Childhood Foundation har rönt beundran världen över, medan kungen alltid haft miljö, skog och natur som en röd tråd genom hela sitt livsverk.

Kungafamiljen samlad
Kungen och drottning Silvia med barn och barnbarn.Jonas Ekströmer/TT

Hela familjen samlad

Jubileumsåret rymmer fler festligheter och 2026 blir även ett väldigt speciellt år för prins Oscar och prins Alexander. Småprinsarna fyller nämligen 10 år, vilket så klart kommer firas stort inom kungafamiljen.

Prinsessan Madeleine och hennes familj har flyttat tillbaka till Sverige och bor på Hovstallet, vilket gör att alla kusiner kan umgås tätare än på länge. För kungen och drottningen, som alltid sett barnbarnen som ”livets efterrätt”, blir det en extra glädjefylld stund att se familjen samlad under ett och samma tak.

För Madeleine blir det också en påminnelse om den värme och stabilitet som hennes föräldrar har skapat under alla år. Det blir extra betydelsefullt under superåret, när man samlas och deltar i firandet av kungaparets underbara livsresa.

2026 blir med andra ord ett år som inte bara handlar om stora jubileer, utan också om familj, kärlek och gemenskap. Från det ögonblick i München 1972 då det ’sa klick’ mellan kungen och drottningen till firandet av deras guldbröllop femtio år senare – en resa som hela Sverige får vara med och dela glädjen i.

Foto: TT