Anna Westling – som brud! Ja, här är den okända bröllopsbilden på prins Daniels syster. Han och kronprinsessan Victoria var självklart på plats vid vigseln, och Anna sa ja i en baraxlad brudklänning med kort släp och med det blonda håret krönt av en fläta.

Tittar man noga så ser man att tyget i Annas brudklänning var broderat med pärlor. Brudgummen Mikael hade smoking.
Brorsan Daniel ryckte in som dagens bröllopsfotograf:

Detta sensommarbröllop i augusti 2011 blev också en ceremoni som på alla sätt skilde sig från kronprinsessparets jättevigsel: Victoria och Daniel hade 1200 gäster i Storkyrkan. Och Anna Westling och hennes man Mikael valde att gifta sig i Gävle Konserthus, med bara sina 20 närmaste. Brudparets vänner stod för sången och musiken berättade Expressen som var först att skriva om bröllopet.

Efter vigseln rullade brudparet iväg mot bröllopsfesten i en A-Ford från 1930.
Men frågan är om inte Victoria hade missat klädkoden? Hon var den enda som hade golvlång aftonklänning, en axelbar dress med matchande sjal i böljande turkosgrön chiffong. Prins Daniels mamma Ewa Westling var mer nertonad, i sin gråa klänning.

Ewa Westling i grått. Till vänster hennes man Olle, och till höger Victoria och Daniel.

Kolla in Victorias designhalsband, det stack verkligen ut!
Brudparet hade otur med vädret, det regnade i Gävle den här augustidagen.

Anna Westling och Mikael Söderström på väg mot bröllopsfesten. De valde att ha sin bröllopsmiddag hemma i villan utanför Gävle.

Det var kyrkoherde Thomas Erixon som vigde paret och han beskrev stämningen som god och fin.

Prins Daniels syster valde inte någon kyrka – hon valde konserthuset hemma i Gävle, vackert beläget vid Gavleån.

Ewa och Olle med sitt barnbarn, Annas dotter Vera.

Prins Daniel var beredd med filmkameran.

Victoria och Daniel med Anna Westlings flickor Hedvig och Vera och brudgummens barn Caisa och Casper.
Victoria och Daniel på Anna Westlings bröllop

Victoria var glammigaste bröllopsgästen.
En oförglömlig eftermiddag och kväll för alla som var där – trots att det ösregnade. Anna Westling kan se tillbaka på många fina minnen när hon nästa år firar tioårig bröllopsdag med sin man.
LÄS MER: Daniels syster bröt tystnaden – dök plötsligt upp med Victoria
LÄS MER: 17 magiska bilder! Victorias och Daniels fest i natt
Foto: Suvad Mrkonjic/TT.