Stockholms landshövding, tidigare M-ledaren, Anna Kinberg Batra, var på plats för att välkomna kungaparet tidigare idag. De inledde dagen med att besöka Kulturhuset i Skärholmen och därefter blev nästa stopp på Skärholmenturnén Sätrastrandsbadet.
Kungaparet hade länsbesök i Stockholm på torsdagen.
Där bjöds det på uppträdande och kungaparet planterade ett träd innan de åkte med Sjöräddningssällskapets båt in till Stockholm.
Under besöket vid Sätrastrandsbadet passade kungaparet också på att hälsa på Stockholmarna som var på plats för firandet.
Några besökare hade med sig egengjorda midsommarkransar som de gav till drottning Silvia. Drottningen tackade glatt för de fina gåvorna och avslöjade att hon redan vet vad hon ska göra med kransarna.
– De här ska jag ta med hem till Estelle, säger hon när hon tar emot den fina kransen.
Silvia fick ta emot massor av fina blommor.
Så gulligt, vi hoppas att Estelle blir glad för den fina överraskningen!
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.