Silvias beslut fick nära vännen att bryta ihop – berättar själv om chocken
Christer Lindarw är en entertainer av rang. I flera decennier har han befunnit sig i rampljuset, underhållit massorna och bjudit på shower så storslagna att publiken applåderat frenetiskt.
Flera gånger har han uppträtt inför den svenska kungafamiljen. Med åren har de blivit goda vänner och inte minst drottning Silvia har fått ett nära band till Christer.
När han tidigare i år bjöds in till Renée Nybergs TV4-program ”Vilket liv”, där kända svenskar som gjort stora avtryck hyllas av vänner och kollegor, överraskades han av självaste Silvia – något som gjorde honom märkbart rörd.
”Chockartad situation”
När han nyligen gästade Sveriges radios podcast ”Monarkerna”, som görs av Titti Schultz och Ebba von Sydow, berättade han om den chockartade upplevelsen.
– Jag slängde ett getöga bakåt och såg bakom orkestern att det kom någon gående. Jag såg att det glittrade till någon tiara och trodde det var någon i After Dark-gänget, eller att de klätt ut Jonas Gardell som skulle larva sig och göra en Silvia parodi som är lite ”tacky”. Det ville jag inte se.
Men när han såg att det faktiskt var den riktiga Silvia blev han helt stum.
– Då försvann blodet lite från huvudet på mig. Min enda lite genomtänkta tanke jag hade i denna chockartade situation var: ”Släng dig inte runt halsen på henne nu”. Det var min enda tanke.
– Jag gjorde det på en privat fest nån gång, då hälsade jag på drottningen och kindpussade henne. Då var det någon som sa ”man kysser inte drottningen, det är hon som måste ta ett sånt initiativ”. Den etikettskollen hade jag inte på den tiden. Min enda tanke nu var ”sköt dig nu”.
”Jag blev helt stum”
Efter inspelningen sjönk det in hur mycket Silvias besök betydde för Christer.
– Jag blev helt stum. På natten kunde jag inte sova. Jag låg hela natten och undrade hur det kom sig att hon ställde upp. Det blev en sån otroligt vacker cirkel som slöt, säger han.
Foto: TT/TV4