Skammen – Harry och Meghan utbuade av tiotusentals människor: "Ut med dem"

Meghan Markle och prins Harry
TT
Prins Harry och Meghan blev utbuade när de gick på baseboll i Los Angeles.

Prins Harry och hans hustru Meghan Markle är i sanning två vattendelare. Alla väntas ta ställning i deras ständigt pågående konflikt med resten av den brittiska kungafamiljen.

Och i USA, där paret bor, verkar det råda en viss kluvenhet. Presidenten själv, Donald Trump, har dock öppet tagit parti emot Meghan.

– Hon är fruktansvärd, har Trump sagt om Meghan.

– Jag kommer inte att använda hela uttrycket, men Harry blir kuvad som ingen annan person jag tror att jag någonsin sett. Jag är inte ett fan av Meghan, jag är inte ett fan, och jag hade rätt från början. Jag tycker att stackars Harry blir lurad.

Expert: Meghan vill leva ett helt annat liv än HarryBrand logo

Expert: Meghan vill leva ett helt annat liv än Harry

Prins Harry och Meghan Markle utbuade

Kanske har presidentens skepsis smittat av sig på befolkningen. Harry och Meghan fick nämligen ett allt annat än varmt mottagande när de närvarade vid basebollmatchen mellan Los Angeles Dodgers och Toronto Blue Jays.

Meghan Markle och prins Harry
Det blev en tuff kväll för Meghan och Harry...Kirby Lee

När Harry och Meghan dök upp på storbildskärmen, den så kallade jumbotronen, hördes höga burop, rapporterar TMZ.

En pinsam stund för prinsen och hans gemål, som försökte hantera situationen genom att le förläget.

Raseriet mot Meghan Markle: "Ut med dem"

Men kontroversen tog inte slut där. Senare spreds bilder från matchen där man såg att Harry och Meghan hade fått riktiga VIP-platser på Dodgers Stadium. Bättre än legendaren Sandy Koufax, 89, som spelade för Los Angeles Dodgers i över tio år och som ses som en av amerikansk basebolls allra, allra största genom tiderna.

– Print Harry och hans fru sitter LÄNGRE FRAM än Sandy Koufax? Det är ju helt jävla otroligt, skriver en användare på X.

– Varför får de sitta framför Sandy? skriver en annan.

– De måste ut, skriver en tredje.