Snuskiga orden på danska prinsessans tröja väcker ilska: "Om det var min dotter..."
Prinsessan Isabella vet hur man roar sig. Det demonstrerade 18-åringen när hon dök upp på musikfestivalen Smukfest i Skanderborg.
Kung Frederiks dotter lyckades skapa skriverier med sitt besök – allt på grund av en t-shirt. Tröjan i fråga pryddes av ett citat ur en låt av hiphopgruppen Suspekt: "Bollede ham i går" – "knullade honom i går" på svenska.
Prinsessan Isabella skapar skandal med sin snuskiga tröja
Det här har fått den kända komikern Casper Christensen, känd från tv-serien Klovn, att gå i taket.
Han pratar om saken i podcasten Casper ringer til Frank, som han har med komikerkollegan Frank Hvam. Och han skräder inte med orden.
– Danmarks prinsessa springer runt i en t-shirt där det står "Knullade honom igår". Jag kan förstå att det är roligt för Suspekt att hon går runt med den. Men hur kan vi berömma den? säger Casper i avsnittet.
Ilskan: "Ha inte på det offentligt"
Casper är själv pappa, till Marvin och Cajsa. Som pappa blir han förgrymmad över att Frederik och Mary inte kliver in och tar kontroll över Isabellas garderob.
– Om min dotter gick runt i en t-shirt med texten "Knullade dig igår" eller "honom igår" eller vad det nu stod, skulle jag stoppa det. Jag skulle säga: "Vet du vad, älskling, vi har inte på oss det offentligt". Det kan vi inte göra, säger han.
T-shirten är som sagt en referens till en känd låt, men Casper tycker ändå att budskapet, lösryckt, är problematiskt.
– Vilken signal skickar det? Att ni bara ligger med vem som helst? Det är inte en signal vi borde skicka. Vi borde skicka tvärtom, säger Casper.