Hovet: Därför bröt prinsessan Sofia sin mammaledighet
Uppdraget är det första som kungahuset kommunicerat att Sofia gjort sedan prins Julians nedkomst.
– Prinsessan är hemma med sitt nyfödda barn nu och under en tid framåt, men då dagens möte rör ett ämne som prinsessan också är mycket engagerad i så deltog hon tillsammans med drottningen, säger hovets informationschef Margareta Thorgren till Svensk Dam.
På bild får vi se en glad prinsessa!
Foto: Kungl. Hovstaterna
Fredagen den 26 mars kunde prinsessan Sofia och prins Carl Philip äntligen välkomma lille Julian till världen.
Redan på söndagen fick vi se den första bilden på Julian – och visst är han en "välskapt pojke" som kungen uttryckte det under konseljen!
Foto:
På Villa Solbacken blir det nu en hel del babygos för familjen, och kanske även tårta? I måndags fyllde prins Alexander fem år.
"Idag firar vi vår charmiga, nyfikna och busiga 5-åring", skrev prinsparet på Instagram i samband med födelsedagen.
Ett firande mitt i babybubblan är inte fel!
Foto: TT, Kungl. Hovstaterna, H.K.H prins Carl Philip
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.