Sofia och Carl Philips hemliga knep med barnen – misstankarna visar sig stämma
Under torsdagen överraskade prinsessan Sofia och prins Carl Philip alla radiolyssnare när de gästade P4 Extra med Karin Frick.
Där kunde de dela med sig av deras speciella knep hemma på Villa Solbacken!
Sofia och Carl Philips hemliga knep med baren
Prinsessan Sofia och prins Carl Philip tog en paus från semestern och gästade P4 Extra för att prata om en ny rapport.
Rapporten som gjort av Karolinska institutet på uppdrag av Prinsparets stiftelse, berör en av deras viktigaste frågor – dyslexi.
Undersökningar som gjorts visar att omkring var fjärde 15-åring har läs- och skrivsvårigheter, något som försvårar möjligheten att tidigt upptäcka barn som har diagnosen.
Prins Carl Philip som själv pratat öppet om sin dyslexi berättade vad den kan göra med ens självkänsla.
– Självkänslan får en törn. Många tror att dyslexi handlar om intelligens, men det gör det inte. Det handlar om inlärning och man behöver rätt stöd, säger prinsen till P4 Extra.
Prinsparet kom med egna lösningar på vad man som förälder kan göra hemma och dela med sig av deras egna knep med barnen.
Misstankarna stämmer
– Vi behöver ha en evidensbaserad läsinlärning för att då kommer väldigt många fler barn lära sig läsa och få bättre läsförståelse, säger prinsessan Sofia i intervjun.
Prinsparet får frågan hur mycket de läser för barnen hemma. Nyligen fick familjen sitt senaste tillskott – prinsessan Ines som säkerligen får sitta med och lyssna när mamma och pappa läser för storebröderna prins Alexander, prins Gabriel och prins Julian.
– Jag skulle säga att vi läser nästan varje dag. Antingen läser de själva eller så läser vi för dem. Eller så lyssnar de på läsböcker, säger prins Carl Philip.
– Jag tror att det är viktigt att variera för att det ska vara kul och det är det vi trycker på väldigt mycket. Att låta barnen välja roliga böcker, det kan vara tidningar eller olika saker för att främja just läsglädjen i det. Vi alla är olika där så det finns olika böcker att läsa för att hitta sitt intresse, säger prinsessan Sofia.
Prinsparet bekräftar misstankarna om att de är två närvarande föräldrar som vill att deras barn ska hitta läsglädjen precis som de själva gjort!
Foto: TT