Sofias beslut för dottern Ines har blivit världsnyhet – alla säger samma sak
Det var den 7 februari i år som prinsessan Sofias och prins Carl Philip fjärde barn och första dotter kom till världen:
Ines Marie Lilian Silvia, prinsessa av Sverige och hertiginna av Västerbotten.
Därmed fick kungaparet ett nionde barnbarn, och prins Alexander, prins Gabriel och prins Julian en lillasyster.
Prinsessan Sofias beslut för dottern Ines blir världsnyhet
Tiden efter att prinsessan kom till världen har Sofia varit mammaledig, precis som de flesta andra är i några månader efter förlossningen.
Därför har vi inte sett Sofias namn i den officiella kungliga kalendern under våren, av fullt förklarliga skäl.
Men på kungens födelsedag den 30 april överraskade prinsessan alla genom att dyka upp på balkongen tillsammans med lilla Ines och vinka till folket med resten av familjen.
Och under nationaldagsfirandet förra veckan gjorde hon det igen..!
Ja, Sofia överraskade alla igen när hon dök upp med Ines i famnen när hon och Carl Philip skulle inviga firandet av nationaldagen på Kungliga slottet i Stockholm.
Under dagarna sedan firandet har inte bara svensk media rapporterat om 4 månader gamla Ines kungliga debut – det uppmärksammas nu även utomlands!
Flera kungliga sajter, däribland kungliga sajten Royal Central, har nu skrivit om den urgulliga överraskningen – när Ines följde med föräldrarna på jobbet.
"Europas minsta prinsessa har gjort sin kungliga debut och hjälpt sin mamma och pappa med en mycket speciell tradition", skriver Royal Central.