Sofias systrar om glädjen över bebisen

Nu stämmer också prinsessan Sofias systrar, Lina och Sara, in i kören av hyllningar till den nya lilla Baby Bernadotte.
LinaHellqvist

Det är genom ett uttalande på hovets sajt som prinsessan Sofias systrar, Lina och Sara, berättar om hur det är att ha blivit mostrar för första gången.

– Det är med stor glädje och kärlek vi välkomnar en ny liten familjemedlem. Vi har sett framemot att bli mostrar och det ska bli spännande att få lära känna vårt systerbarn. Vi önskar den nyblivna familjen all lycka!, säger de.

Lina, Sofia och Sara står varandra oerhört nära. Sofia och Lina har dessutom arbetat tillsammans dagligen, genom organisationen Project Playground.

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

Få nyhetsbrev med massor av tips på rolig läsning, spännande nyheter inom kungligt och nöje, repotage och mycket mer till din e-post varje vecka. Nyhetsbrevet är helt gratis!

Ja tack. Jag vill ta emot marknadsföring från Aller Media i form av nyhetsbrev och specifika erbjudanden baserade på profilering. För mer information se Aller Medias integritetspolicy.

Av Johanna Lejon

Foto: Stella Pictures

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.