Sofias och Carl Philips fokusfråga: Ett mer inkluderande samhälle
Sofia och Carl Philip var på plats på Karolinska Institutet i Solna strax utanför Stockholm för att ta del av det senaste kring neuropsykiatriska funktionsnedsättningar:
Det som också kallas NPF och som är ett samlingsnamn för bland annat adhd, add, autism och Tourettes syndrom.
Prins Carl Philip och prinsessan Sofia med rektor Annika Östman Wernerson och professor Sven Bölte.
Och man kan se den röda tråden.
Samma tema har ju gått igen i flera av deras uppdrag under våren:
Från dagarna i New York när de och deras stiftelse arrangerade ett rundabordsamtal på temat What potential is there in allowing differences to be the norm? till helgens besök på Kungliga Operan.
Då tog Sofia och Carl Philip med sig småprinsarna Gabriel och Alexander för att kolla in den nya barnoperan Var är smörgåsen? som helt och hållet kretsar kring kraften i att vara annorlunda.
En fin stund för prins Alexander och prins Carl Philip på Kungliga Operan i lördags.Prins Alexander och prins Gabriel uppe på scenen efter föreställningen.
Dagens seminarium i Aula Medica på Karolinska Institutet gick alltså på samma tema och fokuserade på orden Mot ett mer inkluderande samhälle.
– Under seminariet hölls föreläsningar om neuropsykiatriska funktionsnedsättningar samt forskningen kring dessa och vilken behandling som kan användas, hälsar hovet.
Prinsparet på Karolinska Institutet i dag.
Foto: Jonas Ekströmer/TT, Markus Gårder/Kungliga Operan.